dokun

Seydişehir

Adile Baysal Kültür Evi ve Seydişehir Kent Müzesi

Seydişehir’in geleneksel mimarisini yansıtan kültür sanat evi, tarihi ve kültürel mirasların gelecek nesillere aktarmak ve misafirlere geleneksel kültürü tanıtmak amacıyla hizmet etmektedir.

Adile Baysal Anı Köşesi

1901 yılında kadı kızı olarak Beyşehir’de dünyaya gelen Adile Baysal, 1918 yılında Seydişehir’e salonu kümbetli, çok odalı büyük bir eve gelin gelmiştir. Mehmet Baysal ile evlenen Adile Hanım bir süre sonra kendi evine çıkmak isteyerek Seydişehir’de ev aramaya başlamıştır. O günlerde Sarı Müfettiş lakaplı (İstanbul Radyosu’nun ilk spikeri Tarık Gürcan’ın babası) kişinin özenerek yaptırdığı ancak başka bir yere atandığı için satışa çıkarttığı bu evi satın almış ve vefat edene kadar ömrünü bu evde geçirmiştir. Mehmet ve Adile Baysal’ın iki kız iki erkek çocukları olmuştur. Çiftçilik ve ticaret ile uğraşan Mehmet Bey’in çarşı içinde helvacı dükkânı, Kisecik’te hayvan çiftliği bulunmaktaydı. Biçerdöver, traktör gibi tarım aletlerine sahip olan Mehmet Bey hasat zamanı oğulları ile birlikte il dışına hasat yapmaya gidermiş. Adile Hanım Seydişehir’de yetim kız çocuklarını yanına alır, ev işlerine yardım etmesi amacıyla yetiştirir, gelinlik çağa geldiğinde kendi çocuklarından ayırmaz, çeyizini düzer ve gelin edermiş. Sağlığında Şerif, Hatice ve Dürdane isimli üç kız çocuğu yetiştirmiş ve evlendirmiştir. Mahallede sözü dinlenen bir kadın olan Adile Hanım mahallenin gelinlik çağa gelmiş kızların nişan ve düğün hazırlığına yardımcı olur, kendi kıyafetlerini kullanmalarına izin verir, saç ve makyajlarını yaparmış.

Adile Baysal Kültür ve Sanat Evi Müze Binası Tarihi ve Mimari Özellikleri

Yapı Konya ili Seydişehir ilçesi Sofhane Mahallesinde yer almaktadır. Yapı 1915-1920 tarihleri arasında inşaa edilmiş ve konut olarak kullanılmıştır. 1970’li yıllarda tadilat görmüş ve yapıya muhdes eklemeler yapılarak konut olarak kullanımına devam edilmiştir. Osmanlı konut mimarisinde uyulan, iç sofalı Türk evi planında yapılan yapının inşaatında kâgir moloz taş duvar üzeri ahşap döşeme kullanılmıştır. Kâgir duvar aralarına ahşap hatıllar atılmıştır. Dış duvarlar, çift cidarlı taş duvar arasına helik denilen küçük taşlar doldurulup üzerine çamur sıva dökülerek oluşturulmuştur. Yapı zeminde orta sofa etrafında 3 oda ve eyvandan, üst katta da orta sofa, 3 oda ve eyvandan oluşmaktadır. Üst kat batı ve doğu yönünde dışarıya cumba ile çıkıntı yapmaktadır.Yapı Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararlıya korunması gerekli II. Grup Yapı olarak tescil edilmiştir. Yapı 2012 yılında Seydişehir Belediyesi tarafından satın alınarak restore edilmiş, Adile Baysal Kültür ve Sanat Evi olarak hizmete açılmıştır. 2022 yılında ise müze unvanı alarak Seydişehir Kent Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.